Młodzi w muzeum

Pod wieloma względami ostatnie dni (15-17 czerwca br.) były dla nas wyjątkowe... Rozpoczęliśmy realizację autorskiego projektu pn. „Młodzi w fabryce”. Jego założenia zrodziły się w przekonaniu, że praca w dawnej fabryce w Maleńcu, będąca w przeszłości źródłem utrzymania dla mieszkańców regionu, może być skutecznym instrumentem społecznej i kulturowej integracji. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych, które w poszukiwaniu własnej drogi życiowej, obrały nierzadko kierunek prowadzący do ich społecznego i kulturowego wykluczenia.
Na podobny niebyt skazane są niektóre zabytki, zwłaszcza te, które utraciły swoje pierwotne funkcje użytkowe.  Kiedyś tętniące życiem, dziś pozbawione gospodarzy, zapomniane popadają w ruinę, stając się stosem niemych kamieni, niewiele mówiącym o miejscu, w którym spoczywają... Nie dotyczy to jednak dawnej fabryki żelaza w Maleńcu. Jej zabytkowa infrastruktura udostępniana jest wszystkim tym podmiotom i osobom, które działają na rzecz społecznej i kulturowej integracji mieszkańców regionu.
W ostatnich dniach fabrykę odwiedziła grupa podopiecznych Ośrodka Rehabilitacji dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach (pow. kielecki). Od swoich gości fabryka doświadczyła wiele dobrego! Młodzi wolontariusze uporządkowali plac przyfabryczny, tereny zielone, odświeżyli elementy infrastruktury pobytowej, pomogli w konserwacji zabytkowych urządzeń i maszyn. Stara huta odwdzięczyła się tym, co ma najlepszego. Młodzi adepci muzealnictwa uczestniczyli w warsztatach z metaloplastyki, odlewnictwa i puszkarstwa, a także obsługiwali zabytkowe urządzenia i maszyny produkcyjne z XIX i XX wieku. Goście fabryki własnoręcznie wykuli metalowe gwoździe oraz odlali komplet ołowianych żołnierzyków. Młodzi amatorzy wędkowania odłowili również kilkanaście karpi z przyfabrycznego stawu oraz posilili się własnoręcznie przygotowaną pizzą, którą upieki w piecu opalanym drewnem. Naszym gościom dziękujemy za wizytę i pomoc w zachowaniu unikalnego zabytku techniki, jakim jest dawna fabryka żelaza w Maleńcu.

Zobacz relację filmową z wizyty: (oglądaj)

Do wizyt w niej zapraszamy  uczniów i podopiecznych placówek oświatowych i wychowawczych z całego kraju. Równie gorąco zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych odbyciem praktyk zawodowych w następujących obszarach m.in.:
  • Architektura krajobrazu
  • Zarządzanie o obsługa zasobów teleinformatycznych
  • Konserwacja i eksploatacja urządzeń mechanicznych
  • Obsługa i informacja turystyczna
  • Logistyka i zarządzanie
 
Więcej informacji:
Samorządowa Instytucja Kultury Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
Maleniec 54, 26-242 Ruda Maleniecka
Tel. (41) 373 11 42, E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.