(41) 373 11 42  
maleniec@gmail.com

Maleniec 52
26-242 Ruda Maleniecka

Popularność komputerów 8-bitowych już dawno minęła, ale  sprzęt  z minionych epok pozostał jednak w kolekcjach pasjonatów. I taką kolekcję dawnego sprzętu komputerowego można było  zobaczyć w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu w dniu  3 maja 2018 r.

Historia komputerów i informatyki to bogactwo wiedzy, w którą można było się zagłębić na tym spotkaniu. Osoby zainteresowane tematem retro mogły  przenieść się w czasie i zobaczyć, uruchomić, popracować ,a także pograć na starym sprzęcie komputerowym.To wydarzenie powstało z myślą o entuzjastach starych komputerów oraz osobach żyjących w świecie wspomnień i nostalgii za minionymi technologiami. Stare gry bardzo często wspominamy z rozrzewnieniem, kojarzą się z latami młodości, czyli takim okresem w naszym życiu, który pozbawiony jest wszelkich trosk. Na odwiedzających czekał powrót do „dawnych lat”, prelekcje, a dla dzieci i młodzieży przygotowano mnóstwo retro turniejów z nagrodami .

Niektórzy z niedowierzeniem spoglądali na „muzealne eksponaty” i przenieśli się w czasie choć na parę godzin. W programie przedstawiono: kaseciaki i dyskietki - wystawa dawnej techniki komputerowej, retro hardware -dawny sprzęt komputerowy, liczydło i suwak logarytmiczny-zapomniane narzędzia obliczeniowe, retro software -  dawne oprogramowanie komputerowe, retro granie -  turniej gier komputerowych, a także gry na konsolach współczesnych ( ibox 360 , pady i kinect).

Dla najmłodszych Organizatorzy imprezy zaplanowali: rozgrywki w gry plenerowe, układanie wieży z klocków Mega Jenga, gra Wikingów, plenerowa gra strategiczna pt. „Dolina Czarnej”, zawody w wędkowaniu, tor przeszkód.

Wszyscy ci, którzy po raz pierwszy odwiedzili zabytkową fabrykę żelaza w Maleńcu, mieli okazję jej bezpłatnego zwiedzenia oraz zobaczenia w ruchu ponad 150-letnich maszyn i urządzeń przemysłowych. Ponadto można było podziwiać  największy gwóźdź na świecie (4 m), najdłuższy wał napędowy w kraju (32 m) oraz największe w Polsce śródsiębierne, drewniane koło wodne.

Frekwencja i świetne humory dopisały wszystkim w szczególności szczęśliwcom, którzy zgarnęli mnóstwo nagród, laureatami  między innymi byli: Michał Soboń, Krzysztof Konieczny, Bartosz Zabijak, Patryk Pawlik, Mateusz Majchrzak, Krzysztof Jemielniak, Miłosz Olborski.

Konecka restauracja „Pollo&Rollo” zaprosiła na smakowite przekąski i mięsne posiłki.

Sponsorem wydarzenia i jego współorganizatorem był Informix S.C. Karol Kołba, Jakub Kosmal, a głównym organizatorem Starachowickie Retro Granie  oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Patronat medialny sprawowali: „Tygodnik Konecki”, „TKN 24”.                                                           

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął  Starosta Konecki Bogdan Soboń.

 

GALERIA - MALENIEC NA 8 BITACH