Weekend w muzeum

WEEKEND w Muzeum (28 czerwca 2020 r., niedziela) to propozycja dla tych wszystkich, którzy poszukują możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób interesujący i kreatywny, wspólnie ucząc się i bawiąc  w pełnym inspiracji otoczeniu. Idealnym miejscem do tego jest zabytkowy zespół zakładu przemysłowego w Maleńcu-wypełniony niezwykłymi zabytkami i obiektami związanymi z dawną techniką i inżynierią przemysłową. Obiekt zlokalizowany jest na obszarach chronionych Natura 2000, znanych z różnorodności życia biologicznego. W pobliżu zakładu gnieżdżą się rzadkie gatunki ptaków, w tym m.in. bocian czarny. 

WEEKEND w MUZEUM (28 czerwca 2020 r.)
PROGRAM


ZWIEDZANIE DAWNEJ FABRYKI ŻELAZA W MALEŃCU
Trasa zwiedzania prowadzi przez poszczególne obiekty i elementy wyposażenia zabytkowej infrastruktury zespołu zakładu przemysłowego w Maleńcu (XIX-XX w.). Umożliwia poznanie organizacji pracy i przestrzeni technologicznej w dawnym, staropolskim zakładzie metalurgicznym. Na stałej ekspozycji zgromadzono zabytkowe maszyny produkcyjne (walcarkę, gwoździarki, prasy korbowe, nożyce dyszlowe, dmuchawy, wiertarki, szlifierki, młot resorowy itp.) oraz konstrukcje wykorzystywane w działalności wytwórczej (piece grzewcze, gilotyny, tokarkę). W trakcie zwiedzania zobaczyć można m.in. rekonstrukcję stanowiska do konspiracyjnej produkcji broni i amunicji z okresu powstania styczniowego.

Ścieżka zwiedzania: plac przyfabryczny-kafar-południowe koryto wodne-duże koło wodne („Marianna”)-hala walcowni-zabytkowe urządzenia i konstrukcje poprzemysłowe w hali walcowni-małe koło wodne („Franciszek”) i koryto wewnętrzne-hala gwoździarni-zabytkowe urządzenia i konstrukcje poprzemysłowe w hali gwoździarni-plac przyfabryczny.

Czas zwiedzania: 
60 min.
 

Odpłatności:
Bilet wstępu normalny: 8.00 PLN
Bilet wstępu ulgowy: 5,00 PLN

 

Uwagi:
Prosimy o zabranie telefonów komórkowych (smartfonów) z zainstalowanym oprogramowaniem do odczytywania kodów QR. Bezpłatne oprogramowanie można pobrać pod linkiem: pobierz


WARSZTATY EDUKACYJNE
1. Dawne kowalstwo i odlewnictwo
Warsztaty umożliwiają ich uczestnikom poznanie podstawowych technologii wytwórczych w zakresie kowalstwa i odlewnictwa, obejmujących m.in. rozgrzewanie, hartowanie surowca żelaznego i jego obróbkę (kucie, rozcinanie, dziurowanie, zakuwanie itp.), przygotowanie form odlewniczych i odlewanie w metalu. Zajęcia prowadzone są przy kuźni kowalskiej wyposażonej w pełen komplet narzędzi kuźniczych, w tym kowadła, kleszcze, szczypce, kotlinę kowalską z napędem elektrycznym, podstawowe narzędzia odlewnicze, środki ochrony ppoż. i osobistej (okulary ochronne, fartuchy kowalskie, rękawice).


2. Staropolskie tradycje produkcji broni i amunicji
Celem warsztatów jest zapoznanie ich uczestników ze staropolskimi, konspiracyjnymi tradycjami produkcji broni i amunicji na potrzeby walki zbrojnej z okresu powstań narodowych. W trakcie zajęć przygotowana zostanie drzewcowa broń sieczna i kująca z okresu powstania styczniowego (kosy, piki). Wykonane zostaną odlewy amunicji karabinowej. Uczestnicy warsztatów, pod kierunkiem prowadzących, zmontują 3-funtową armatę czarnoprochową i nauczą się jej obsługi.

Czas trwania:
60 min.

Odpłatność:
10,00 PLN/os

 

Dodatkowo:
Do dyspozycji odwiedzających zabytek: grill węglowy, ogniska, zarybiony staw.

WARUNKI UCZESTNICTWA W WYDARZENIU
Na wydarzenie WEEKEND w MUZEUM obowiązuje rezerwacja biletów. Maksymalna liczba uczestników wydarzenia: 2 grupy x 15 os:

Grupa I (15 osób): 15.00-17.00
Grupa II (15 osób): 17.30-19.30


Rezerwacja biletów:
tel. (41) 373 11 42
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Inne:
Obowiązują dodatkowe zasady zwiedzania i przebywania na terenie obiektu w związku z zagrożeniem epidemicznym: czytaj


Image