BOLESNA HISTORIA STOMATOLOGII DLA ODWAŻNYCH

2 października br. (sobota) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z doktorem Piotrem Kuźnikiem-twórcą i kuratorem jednego z najoryginalniejszych muzeów historycznych w Polsce, poświęconego dziejom stomatologii.

W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty od starożytności do okresu PRL. Są wśród materiały dokumentujące historię takich marek jak Colgate, Listerine, Corega, Lacalut. Pokaźną część muzealnej kolekcji zajmują zabytkowe urządzenia i przyrządy, z których pomocą w przeszłości przynoszono ulgę cierpiącym na bóle zębów. Jest wśród nich m.in. najstarszy w Polsce aparat do wykonywania zdjęć rentgenowskich z 1910 roku oraz olbrzymi zbiór dawnych foteli i narzędzi stomatologicznych. Nie brak również stosowanych w przeszłości past i proszków do zębów, płynów do pukania ust oraz innych medykamentów, z pomocą których dbano o higienę jamy ustnej. Niekiedy jednak przynosiło to odwrotne od zamierzonych skutków...

Dodatkowo w programie:

Nocne zwiedzanie zabytkowej fabryki żelaza w Maleńcu, wystawy historyczne, projekcje filmowe.

Miejsce: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Termin: 2 października br. (sobota), godz. 18.00

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

WSTĘP WOLNY!

Piotr Kuźnik: lekarz stomatolog. Praktyk i pasjonat. Kolekcjoner przedmiotów związanych ze stomatologią. Głównym tematem zainteresowań są początki stomatologii oraz dalszy jej rozwój w czasach przed, między i powojennych. Współautor programu „Zdrowie i Uroda” emitowanego w TVP Katowice, traktującego o sprawach związanych ze stomatologią. Prywatnie związany z Końskimi.

 

Wydarzenie organizowane w ramach akcji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pn.: „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.