OŻYWIAMY DAWNE RZEMIOSŁA I TRADYCJE WYTWÓRCZE

 

Lasy to jedno z bogactw powiatu koneckiego. W przeszłości pozyskiwane z nich surowce i materiały stanowiły podstawę rozwoju nie tylko staropolskiego przemysłu żelaznego oraz również lokalnych rzemiosł: węglarstwa, smolarstwa, stolarstwa, tokarstwa, snycerstwa, kołodziejstwa, studniarstwa i wielu innych. Las chronił ludność przed głodem i chorobą, zapewniając niezbędne pożywienie i lekarstwa.

W roku bieżącym, wspólnie z osobami i podmiotami działającymi na rzecz zachowania rzemiosł tradycyjnych, chcemy przywrócić dawną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie węglarstwa, smolarstwa, mydlarstwa, snycerstwa, wikliniarstwa, ale także piwowarstwa i bartnictwa.

W trakcie bezpłatnych pokazów i warsztatów edukacyjnych wspólnie z mieszkańcami regionu będziemy uczyć się pędzenia smoły i dziegciu w procesie suchej destylacji drewna. Przypomnimy tradycje „czarnych zawodów” i sposoby produkcji potażu. Z wykorzystaniem starych receptur i leśnych zapachów odtworzymy dawne mydło i środki czystości. Nauczymy się podstaw plecionkarstwa,  wikliniarstwa, gontarstwa i snycerstwa. Opowiemy o lokalnych tradycjach piwowarskich i staropolskich metodach destylacji alkoholu.

Zaczynamy wiosną warsztatami bartniczymi!

Z pomocą popularyzatorów dawnego bartnictwa wspólnie wykonamy kłody bartne oraz wskrzesimy bartnicze tradycje powiatu koneckiego, popularyzowane m.in. pana Zbigniewa Fijewskiego.