Zwolennikom literatury fantastycznej doskonale znana jest twórczość takich pisarzy jak m.in. Stanisław Lem, Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski czy Rafał Ziemkiewicz. Jednym z zapomnianych dziś prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej był doktor Teodor Tripplin (1812-1881), znany podróżnik, a także działacz emigracyjny i uczestnik walk niepodległościowych we Włoszech i Serbii. Postać Teodora Tripplina warta jest przypomnienia również z tego względu, iż prawdopodobnie około 1850 roku odwiedził Dobra Ruda Maleniecka i maleniecką fabrykę żelaza. Jej krótki opis zawarł w opowiadaniu fantastycznym pt. „Dwa potwory” (1858 rok), którego treścią są koleje życia dzieci jednego z majstrów, zarządzających maleniecką hutą. Tripplin tworzył w epoce gwałtownych przemian cywilizacyjnych i technicznych, których symbolem stała się maszyna parowa, różnorodne mechanizmy, automaty i konstrukcje stalowe, pozwalające twierdzić, iż przyszłość należy do człowieka-maszyny.

Ta idea nadal obecna jest we współczesnej fantastyce, a zwłaszcza w jednym z jej nurtów znanych jako Steampunk. Jego estetyka nawiązuje do epoki wiktoriańskiej. Uwodzi barwą, krynoliną i mosiądzem. Przekonają się o tym, wszyscy ci, którzy 3 maja, zabierając ze sobą aparat fotograficzny, odwiedzą zabytkową hutę w Maleńcu i wezmą udział w laboratoriach fotograficznych pn. „Natura Machiny”. W trakcie imprezy będzie można wykonać własne zdjęcia w stylizacji steampunkowej oraz poznać tajemnice makrofotografii.

Podczas imprezy zaprezentowane zostaną dwie wystawy: „Mikroświaty Doliny Czarnej” ze zdjęciami Pawła Błachowicza i Marka Ziomka oraz kolekcja ambrotypów „Atelier Historyczni” z Lublina, na których przedstawiono maleniecką fabrykę żelaza. W trakcie wydarzenia wyświetlona zostanie pierwsza część filmu fabularnego pt. „Biały Mazur” z 1978 roku, poświęconego postaci Ludwika Waryńskiego. Niektóre z ujęć tego filmu zostały nagrane na terenie malenieckiej fabryki żelaza.

Zapraszają:

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

„Perspektywa”-Skierniewickie Plenery Fotograficzne

Szczegółowy program wydarzenia:

15.00-16.00

  • Laboratorium I. Makrofotografia (Paweł Błachowicz, Marek Ziomek)
  • Laboratorium II. Plener i portret. Zdjęcia fantastyczne (Amadeusz Andrzejewski)

16.00-17.00

  • Prezentacja I. Mikroświaty Doliny Czarnej: Paweł Błachowicz, Marek Ziomek
  • Prezentacja II. Steampunk-machina i para: Kaja Flaga, Filipina Zawłocka
  • Prezentacja III. Maleniecka fabryka żelaza w ambrotypach „Atelier Historyczni” z Lublina

17.00-17.30

  • Mikroświaty Doliny Czarnej: wystawa fotografii Pawła Błachowicza, Marka Ziomka

17.30-18.30

  • Projekcja filmu fabularnego pt. „Biały Mazur” (cz. I), 1978 r. Reż. Wanda Jakubowska