Tegoroczne „Kuźnice Koneckie” będą nietypowe bo przypadają dokładnie w 230 rocznicę wizyty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego  na Konecczyźnie . Pierwszy dzień imprezy  związany jest z tym wydarzeniem. Tegoroczna  rekonstrukcja będzie poświęcona temu faktowi i odbędzie się aż w czterech gminach naszego powiatu.

W sobotę 15 lipca odbędzie się Rajd Rowerowy „Orszakiem królewskim po ziemi koneckiej” zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Końskich i konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Celem rajdu jest popularyzacja turystyki rowerowej i poznawanie walorów krajoznawczych, historii i tradycji przemysłowych Ziemi Koneckiej, ale przede wszystkim przejazd historyczną trasą, jaką przemierzał król Stanisław August Poniatowski wraz ze swym orszakiem. Według zapisków historycznych, Król zawitał do Adamowa (gm. Smyków), Radoszyc i Jacentowa. I tą właśnie trasą przejadą cykliści oraz ci, którzy wolą przemierzyć ten szlak autokarami. Powitanie Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odbędzie się w Adamowie przy Muzeum Ludowym Teresy i Jana Krawczyków (w planie zwiedzanie muzeum i bicie pamiątkowej monety). Następnie  orszak, a w ślad za nim również uczestnicy rajdu rowerowego i autokary ruszą w stronę Radoszyc  po drodze  zatrzymując się przy pomniku pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej mieszkańców Królewca i Adamowa. W Radoszycach odprawiona zostanie Uroczysta Msza Święta w języku łacińskim z udziałem rekonstruktorów przedstawiających wizytę króla. Po mszy orszak przeniesie się do Jacentowa, gdzie król odpoczywał, a tam zaplanowano Piknik Królewski. Na koniec cała świta przejedzie do Maleńca, gdzie zostaną wręczone doroczne nagrody „Marki Koneckie”, a wieczorem odbędzie się koncert gitarowy Piotra Rostockiego znanego z programu Must be The Music. W trakcie pierwszego dnia imprezy na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu będzie wyświetlany wyjątkowy film pt. „Huta sprzed 100 lat”, pokazujący  ostatnie chwile działalności i funkcjonowania zabytkowej fabryki żelaza. Ponadto w hali gwoździarni zaprezentowana zostanie wystawa  pt. „Mikroświaty Doliny Czarnej” ze zdjęciami Pawła Błachowicza i Marka Ziomka. Zorganizowany zostanie konkurs wbijania gwoździ (dla zwycięzców zawodów pamiątkowe dyplomy) i pokaz bicia pamiątkowych  monet.

W niedzielę 16 lipca Kuźnice przeniosą się do Parku Miejskiego w Końskich. Na ten dzień zaplanowano mnóstwo artystycznych wrażeń. Gwiazdą wieczoru ma być Natalia  Szroeder, wokalistka młodego pokolenia, która tworzyła między innymi wspólnie z Liberem. Jej największe hity to single „Nie pytaj jak” i „Lustra”. Ponadto w programie : prezentacja gmin powiatu koneckiego, oraz powiatów „Ziemi Odrowążów”; XIII otwarte mistrzostwa powiatu koneckiego w rzucie podkową; „odlotowa kapsuła 5D”(mobilne kino wielowymiarowe); liczne atrakcje dla dzieci.                                                                                                                                                                                                                                            Serdecznie zapraszamy!

 

Szczegółowy program XVIII Kuźnic Koneckich: