Image
ŻYWY OGIEŃ W MALEŃCU: 17.09.2023

ŻYWY OGIEŃ W MALEŃCU: 17.09.2023

Nie będzie kłamstwem, jeśli napiszemy, iż odlewnictwo to jedna z kluczowych gałęzi regionalnej gospodarki.  Będzie to jednak daleko idące uproszczenie... Ponieważ dla wielu pokoleń Konecczan odlewnictwo to prawdziwa sztuka, której oddali swoje życie, zdrowie i namiętności. 

Dziś wiedza starych mistrzów przemija bezpowrotnie. Jednym z nielicznych, kontynuujących sztukę tradycyjnego odlewnictwa artystycznego jest pan Andrzej Sekuła, którego prace stanowią pochwałę dawnego rzemiosła. Zachęcają również do podejmowania niełatwej pracy z ogniem i roztopionym metalem. Spotkanie z panem Andrzejem to okazja dla wszystkich tych, którzy pragną spróbować swoich sił w tradycyjnym odlewnictwie artystycznym. Mistrz zdradzi tajemnicę i wiedzę z zakresu konstruowania modeli i form odlewniczych oraz ich wykonywania i patynowania.  Zapraszamy serdecznie!

Szczegółowy program wydarzenia.

15.00 - 17.00

Zwiedzanie fabryki żelaza w Maleńcu z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania: uruchomienie dużego/małego koła wodnego, zabytkowych urządzeń produkcyjnych, pokaz filmu "Huta sprzed 100 lat".

15.00-20.00

- Warsztaty i pokazy tradycyjnego odlewnictwa w wykonaniu pana Andrzeja Sekuły.

- Warsztaty artystyczne z podstaw odlewnictwa dla dzieci.

20.00

Plenerowa projekcja filmu dokumentalnego pt. "Miasto grzejników".

(reżyseria/scenariusz: Jakub Polakowski, 2010 r.)

Dodatkowo:

- możliwość saunowania (sauna plenerowa opalana drewnem),

- możliwość zakupu kiełbaski z grilla.

 

Zapraszamy. Wstęp bezpłatny.

 

Wydarzenie realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2023 roku obchodzone są pod hasłem "Żywe dziedzictwo tradycje od pokoleń".

Image
Image
Image