Image

ZWIEDZANIE FABULARYZOWANE STAREJ HUTY

Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie fabularyzowane starej huty i odbycie niezwykłej wędrówki po dziejach staropolskiej metalurgii i odlewnictwa.
Termin: 31 lipiec 2022 r. (niedziela)
Godz. : 15.00
Bilet wstępu : 20,00 PLN
Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja biletów!
Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 15.00
Tel. (41) 373 11 42)
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Fabularyzowana ścieżka zwiedzania obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem dawnej fabryki żelaza w Maleńcu oraz pokazy dawnych urządzeń i maszyn produkcyjnych:
1. Pokaz: Duże koło wodne („Marianna”)
Sercem dawnej fabryki żelaza w Maleńcu jest największe w Polsce, wciąż działające, drewniane koło wodne „Marianna” o średnicy 6,0 m i szerokości 3,80 m. Koło jest elementem unikalnego systemu napędowego walcarki duo nienawrotnej z 1843 roku. Za jego pomocą energia kinetyczna i potencjalna wody przekazywana jest na zintegrowany z kołem układ przekładni zębatych z 1837 roku, w tym duże koło pędne o masie 20 ton, znane jako „Szaleniec z Maleńca”. Koło wprawiamy w ruch!
2. Pokaz: Małe koło wodne („Franciszek”)
W trakcie pokazu prezentowane są zasady działania koła wodnego, jego obsługi i konserwacji: sterowanie dopływem wody za pomocą stawideł, piętrzenie wody w północnym i wewnętrznym korycie wody, sterowanie pracą koła wodnego za pomocą zasuwy, sposób dystrybucji energii z koła wodnego za pomocą wału drewnianego, koło zębate z drewnianymi zębami, przenoszenie napędu na I sekcję wału transmisyjnego.
3. Pokaz: Wał transmisyjny
Dawna fabryka w Maleńcu jest jednym z niewielu miejsc, w których nadal zobaczyć można pracujący XIX-wieczny wał napędowy. Podczas pokazu jego pracy prezentowane są m.in.: konstrukcja i obsługa wału.
4. Pokaz : Gwoździarka mechaniczna
Podczas pokazu prezentowana będzie XIX-wieczna mechaniczna technologia wyrobu gwoździ, a także zasady obsługi gwoździarki i warunki pracy na stanowisku gwoździarskim.
5. Pokaz : Dawne kowalstwo i odlewnictwo
Pokazy umożliwiają uczestnikom poznanie podstawowych technologii wytwórczych w zakresie kowalstwa i odlewnictwa, obejmujących m.in. rozgrzewanie, hartowanie surowca żelaznego i jego obróbkę (kucie, rozcinanie, dziurowanie, zakuwanie itp.), przygotowanie form odlewniczych i odlewanie w metalu.
6. Pokaz : Staropolskie tradycje produkcji broni i amunicji.
Celem pokazów jest zapoznanie uczestników ze staropolskimi, konspiracyjnymi tradycjami produkcji broni i amunicji na potrzeby walki zbrojnej z okresu powstań narodowych.
Uczestnicy pokazów, pod kierunkiem prowadzących, zmontują 3-funtową armatę czarnoprochową i nauczą się jej obsługi.
Zwiedzanie fabularyzowane zakończy wystrzał z armaty czarnoprochowej!
 
 
 
 
Image