DAWNY ZAKŁAD PRZEMYSŁOWY W MALEŃCU WŚRÓD "ZABYTKÓW ZADBANYCH"

Miło nam poinformować, iż dawny zakład przemysłowy w Maleńcu zakwalifikowany został do konkursu „Zabytek Zadbany”, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy udziale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do konkursu z województwa świętokrzyskiego zakwalifikowało się 5 obiektów: Wiatrak Holenderski w Krasocinie, Zamek Królewski w Chęcinach, Synagoga w Szydłowie, Klasztor Bernardynek w Świętej Katarzynie oraz Zakład Przemysłowy w Maleńcu. Celem konkursu jest promocja właściwej opieki nad zabytkami, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków.

Dawny zakład przemysłowy w Maleńcu to nie tylko unikalny zabytek techniki, ale również najstarszy, wciąż działający staropolski zakład metalurgiczny z napędem wodnym. Do czasów współczesnych zachowały się oryginalne konstrukcje hydroenergetyczne i zabytkowy ciąg technologiczny do produkcji narzędzi gospodarczych z blachy żelaznej.   Ogromny wkład w zachowanie zabytkowych konstrukcji mają studenci i pracownicy Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katowicach. To dzięki ich zaangażowaniu i pracy obiekt przetrwał do czasów współczesnych w niemal niezmienionej formie. Od 2004 roku właścicielem obiektu jest Powiat Konecki, który przyjął na siebie obowiązek i wysiłek finansowy jego utrzymania i zachowania dla przyszłych pokoleń.

"Zabytek Zadbany". Zabytkowe perły regionu na prestiżowej liście (tvp.pl)