Aktualności

marzec 18, 2021

DAWNY ZAKŁAD PRZEMYSŁOWY W MALEŃCU WŚRÓD "ZABYTKÓW ZADBANYCH"

Miło nam poinformować, iż dawny zakład przemysłowy w Maleńcu zakwalifikowany został do konkursu „Zabytek Zadbany”, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy udziale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
marzec 10, 2021

ZAPROSZENIE: BEZPŁATNE WARSZTATY EDUKACYJNE

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych w zakresie: „Eko-fauna”, „Eko-flora”, „Eko-krajobraz” 
luty 02, 2021

BARTNICTWO NA ZIEMI KONECKIEJ

(oprac. Zbigniew Fijewski) (Poniżej prezentujemy niezwykle interesujący wykład o tradycjach bartniczych Ziemi Koneckiej i realizowanych działaniach na rzecz ich ożywienia przez członków WWF Polska oraz Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego-przyp. ZZH).
luty 01, 2021

OŻYWIAMY DAWNE RZEMIOSŁA I TRADYCJE WYTWÓRCZE

Lasy to jedno z bogactw powiatu koneckiego. W przeszłości pozyskiwane z nich surowce i materiały stanowiły podstawę rozwoju nie tylko staropolskiego przemysłu żelaznego oraz również lokalnych rzemiosł: węglarstwa, smolarstwa, stolarstwa, tokarstwa, snycerstwa, kołodziejstwa, studniarstwa i wielu innych. Las chronił ludność przed głodem i chorobą, zapewniając niezbędne pożywienie i lekarstwa.
styczeń 13, 2021

RAKIETY NA ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Autentyzm i oryginalność zabytkowej infrastruktury dawnego zakładu przemysłowego w Maleńcu (XVIII-XIX w.) pozwala na realizację oryginalnych przedsięwzięć z zakresu historii eksperymentalnej. W styczniu br. na pamiątkę wybuchu powstania styczniowego postanowiliśmy zrekonstruować wyrzutnie rac kongrewskich i same race, według planów gen. Józefa Bema, korzystając przy tym z doświadczeń Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał”.
grudzień 28, 2020

KALENDARZ INDUSTRIALNY NA LATA 2021-2022

Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem dla wszystkich miłośników dawnej techniki i przemysłu mamy wyjątkowe wydawnictwo, tj. Kalendarz industrialny na lata 2021-2022 (edycja limitowana). Na 13 kartach o wymiarach 48 cm x 48 cm znalazły się wyjątkowe fotografie autorstwa Michała Sieradzana, przedstawiające znane i nieznane obiekty poprzemysłowe dawnego Zagłębia Staropolskiego.
grudzień 09, 2020

OGRÓD FABRYCZNY: ARANŻACJA TERENÓW ZIELONYCH NA POTRZEBY REKREACJI I TURYSTYKI

Z końcem jesieni br. zakończyła się realizacja pierwszego etapu prac, których celem jest aranżacja terenów poprzemysłowych na potrzeby turystyki i rekreacji. W ramach prac oczyszczono ponad 3500 m2 terenów zielonych, z których usunięto wiatrołomy, pnie i korzenie martwych drzew. Uzupełniono i wyplantowano skarpy przy południowym korycie wodnym.