Aktualności

styczeń 13, 2021

RAKIETY NA ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Autentyzm i oryginalność zabytkowej infrastruktury dawnego zakładu przemysłowego w Maleńcu (XVIII-XIX w.) pozwala na realizację oryginalnych przedsięwzięć z zakresu historii eksperymentalnej. W styczniu br. na pamiątkę wybuchu powstania styczniowego postanowiliśmy zrekonstruować wyrzutnie rac kongrewskich i same race, według planów gen. Józefa Bema, korzystając przy tym z doświadczeń Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał”.
grudzień 28, 2020

KALENDARZ INDUSTRIALNY NA LATA 2021-2022

Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem dla wszystkich miłośników dawnej techniki i przemysłu mamy wyjątkowe wydawnictwo, tj. Kalendarz industrialny na lata 2021-2022 (edycja limitowana). Na 13 kartach o wymiarach 48 cm x 48 cm znalazły się wyjątkowe fotografie autorstwa Michała Sieradzana, przedstawiające znane i nieznane obiekty poprzemysłowe dawnego Zagłębia Staropolskiego.
grudzień 09, 2020

OGRÓD FABRYCZNY: ARANŻACJA TERENÓW ZIELONYCH NA POTRZEBY REKREACJI I TURYSTYKI

Z końcem jesieni br. zakończyła się realizacja pierwszego etapu prac, których celem jest aranżacja terenów poprzemysłowych na potrzeby turystyki i rekreacji. W ramach prac oczyszczono ponad 3500 m2 terenów zielonych, z których usunięto wiatrołomy, pnie i korzenie martwych drzew. Uzupełniono i wyplantowano skarpy przy południowym korycie wodnym.
październik 22, 2020

Maleniec na TVP Historia: 20 grudnia 2020

W niedzielę 20 grudnia br. o godz. 19.00 TVP Historia wyświetli film dokumentalny pt. "Ignacy Prądzyński: budowniczy Kanału Augustowskiego", poświęcony postaci tego znakomitego inżyniera i stratega z okresu powstania listopadowego. Część zdjęć do filmu nakręcono na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.
październik 22, 2020

Maleniec na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki

Zespół dawnego zakładu przemysłowego w Maleńcu to jeden z obiektów staropolskiego dziedzictwa poprzemysłowego, który znalazł się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Zabytków Techniki, wytyczonego jesienią 2020 roku przez Regionalną Organizację Turystyczną województwa świętokrzyskiego.
październik 22, 2020

Atlas staropolskiej architektury przemysłowej

Atlas staropolskiej architektury przemysłowej to album zawierający wybrane rekonstrukcje XIX-wiecznych obiektów i konstrukcji przemysłowych, wykorzystywanych w działalności wytwórczej w zakresie górnictwa i hutnictwa rud żelaza. W oparciu o zachowane opisy i materiały historyczne zrekonstruowano 15 obiektów infrastruktury przemysłowej, komunikacyjnej, hydroenergetycznej i gospodarczej z terenu Doliny Czarnej.
październik 01, 2020

KUŹNICE KONECKIE - PODSUMOWANIE

Tegoroczne Kuźnice Koneckie mające swoją XXI już edycję okazały się wielkim sukcesem, mimo niesprzyjającej aury pogodowej. Było na ludowo, różnorodnie, radośnie i kolorowo. Sobotni dzień Kuźnic rozpoczął się o godz. 14.00 w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu III Biegiem Rolnika. Uczestnicy biegu ruszyli na wystrzał z armaty czarnoprochowej i pokonali dystans 5 km.