(41) 373 11 42  
maleniec@gmail.com

Maleniec 52
26-242 Ruda Maleniecka

Na terenie zabytkowego zespołu zakładu przemysłowego w Maleńcu zakończono montaż wielofunkcyjnej altany rekreacyjnej z wyposażeniem, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, Priorytet 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, Działanie „Realizacja lokalnych strategii kierowanych przez społeczność”.

Czytaj więcej: RYBY I BRETNALE

KOSY I KARABINY

Przypadająca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do przypomnienia i rekonstrukcji staropolskich tradycji konspiracyjnej produkcji broni i uzbrojenia na potrzeby walki zbrojnej. W okresie powstań narodowych w okolicach Końskich, Suchedniowa i Starachowic wytwarzano broń sieczną, karabiny i armaty oraz amunicję na potrzeby operujących w ich okolicy oddziałów powstańczych.

Czytaj więcej: EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Kucie kos bojowych z okresu powstania styczniowego i wytapianie ołowianych kul karabinowych, według XIX-wiecznych technologii metalurgicznych, złożyło się na program wydarzenia pn. „Maleniec - staropolski arsenał niepodległości”, które zorganizowane zostało 9 września br. na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Głównym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”, które na jego realizację otrzymało dotację w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na wsparcie zadań publicznych z zakresu kultury w 2018 roku. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzieliła Samorządowa Instytucja Kultury Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Czytaj więcej: STAROPOLSKIE TRADYCJE PRODUKCJI BRONI I AMUNICJI

Z przyjemnością informujemy, że Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu uzyskał rekomendację MPR-Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo. Sprawdzani byliśmy pot kątem kryteriów "przyjazności dla rowerzystów", a w naszej ofercie znajdują się usługi dedykowane turystom rowerowym.
Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Czytaj więcej: ZZH w Maleńcu - Miejscem przyjaznym rowerzystom