(41) 373 11 42  
maleniec@gmail.com

Maleniec 52
26-242 Ruda Maleniecka

Kucie kos bojowych z okresu powstania styczniowego i wytapianie ołowianych kul karabinowych, według XIX-wiecznych technologii metalurgicznych, złożyło się na program wydarzenia pn. „Maleniec - staropolski arsenał niepodległości”, które zorganizowane zostało 9 września br. na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Głównym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”, które na jego realizację otrzymało dotację w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na wsparcie zadań publicznych z zakresu kultury w 2018 roku. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzieliła Samorządowa Instytucja Kultury Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Czytaj więcej: STAROPOLSKIE TRADYCJE PRODUKCJI BRONI I AMUNICJI

KOSY I KARABINY

Przypadająca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do przypomnienia i rekonstrukcji staropolskich tradycji konspiracyjnej produkcji broni i uzbrojenia na potrzeby walki zbrojnej. W okresie powstań narodowych w okolicach Końskich, Suchedniowa i Starachowic wytwarzano broń sieczną, karabiny i armaty oraz amunicję na potrzeby operujących w ich okolicy oddziałów powstańczych.

Czytaj więcej: EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Niewielki detal a cieszy.... Zamontowane zostały nowe tablice powitalne promujące Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Tablice (2 szt.) o wymiarach 2 m x 1,5 m oraz podświetlany kaseton, utrzymane w stylizacji steampunku. Na tablicach oryginalne fotografie, jakie powstały w 2017 r. podczas pleneru fotograficznego z udziałem grupy "Perspektywa"-Skierniewickie Plenery Fotograficzne (Sławomir Tomaszkiewicz, Kaja Flaga-Andrzejewska, Piotr Kołakowski, Amadeusz Andrzejewski i inni.)

Czytaj więcej: NOWE TABLICE POWITALNE

Z przyjemnością informujemy, że Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu uzyskał rekomendację MPR-Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo. Sprawdzani byliśmy pot kątem kryteriów "przyjazności dla rowerzystów", a w naszej ofercie znajdują się usługi dedykowane turystom rowerowym.
Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Czytaj więcej: ZZH w Maleńcu - Miejscem przyjaznym rowerzystom

Zapraszamy na XIX edycję Kuźnic Koneckich, które odbędą się 7 lipca 2018 roku (sobota).  

Ważnym elementem dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu świętokrzyskiego są tradycje metalurgiczne i hutnicze, które sięgają czasów prehistorycznych. Nawiązują do nich odbywające się  od lat Kuźnice Koneckie, jeden z najstarszych w regionie festiwali turystyczno-technologicznych, promujących przemysłowe tradycje regionu świętokrzyskiego.

Czytaj więcej: KUŹNICE KONECKIE 2018