Image

PROJEKT "OGRÓD FABRYCZNY: STREFĄ REKREACJI, KULTURY I ZABAWY"

Projekt pn. "Ogród fabryczny: strefą kultury, rekreacji i zabawy" to nowe przedsięwzięcie realizowane przez Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu od 16 stycznia 2023 roku.

W dniu 16.01.2023 r., między Województwem Świętokrzyskim a Samorządową Instytucją Kultury Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, podpisana została umowa o dofinansowanie nr 00124-6523.2-SW1310158/22 dla realizacji operacji pn. „Ogród fabryczny: strefą kultury, rekreacji i zabawy”.

 

Cel operacji:
Poprawa jakości życia mieszkańców obszaru zależnego od rybactwa poprzez opracowanie i upowszechnienie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem lokalnych zasobów kulturowych oraz wyposażenia i infrastruktury rekreacyjnej wytworzonej w ramach operacji.

 

Opis operacji:
Projekt zakłada rekultywację części dawnego terenu poprzemysłowego na obszarze Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu oraz jego adaptację na potrzeby rekreacji, turystyki i kultury. Na terenie objętym operacją utworzone zostaną: (1) strefa rekreacji i kultury, (2) strefa rekreacji i zabawy. W ich granicach zainstalowana zostanie nowa infrastruktura rekreacyjno-turystyczna tj. wielofunkcyjna altana rekreacyjna (1 szt.), oraz obiekty małej architektury: sauna ogrodowa (1 szt.), latarnie oświetleniowe korzystające ze źródeł odnawialnych (6 szt.). W strefach rozmieszczone zostanie zakupione w ramach operacji wyposażenie, które wykorzystywane będzie na potrzeby rekreacji, turystyki i kultury, tj.: energooszczędne girlandy ogrodowe (5 szt.), namiot sceniczny (1 szt.), namiot plenerowy (1 szt.), ławki plenerowe (40 szt.), zestawy ławek i stołów biesiadnych (10 kpl.),  ławostoły z parasolami (3 szt.), grill węglowy (1 szt.).

 

Projekt jest zgodny z głównym celem LSR, zakładającym poprawę jakości życia mieszkańców obszaru zależnego od rybactwa i przyczyni się do jego realizacji, poprzez wykreowanie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, wykorzystujących lokalne zasoby kulturowe i przyrodnicze powiatu koneckiego, w tym jego tradycje rybackie i przemysłowe oraz zasoby środowiska wodnego. Ich wykorzystanie na rzecz rozwoju nowych form rekreacji i turystyki będzie możliwe poprzez działania zakładające: utworzenie nowej infrastruktury rekreacyjno-turystycznej oraz zakup niezbędnego wyposażenia.  Pozwoli to na opracowanie i upowszechnienie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, sprzyjających integracji lokalnych społeczności wokół miejscowych tradycji przemysłowych i rybackich. Operacja posiada innowacyjne właściwości na szczeblu lokalnym, gdyż jej efektem będzie opracowanie i upowszechnienie nowych, innowacyjnych usług/produktów rekreacyjno-turystycznych niedostępnych do tej pory dla mieszkańców regionu i osób odwiedzających go w celach turystycznych: 1) plenerowe projekcie filmowe/przedstawienia teatralne/koncerty muzyczne; 2) kąpiele saunowe. Operacja ma zbiorowego beneficjenta, którym są mieszkańcy regionu zaś jej realizacja leży w interesie zbiorowym, gdyż zakłada prowadzenie działań na rzecz integracji i aktywizacji społecznej, wykorzystującej lokalne zasoby kulturowe.

 

Całkowita wartość operacji: 178 357,75 zł
Wartość dofinansowania: 119 847,00 zł
Publiczne środki wspólnotowe (wkład EFMR): 101 869,95 zł
Publiczne środki krajowe (wkład krajowy): 17 977,05 zł
Wkład własny (Powiat Konecki): 58 510,75 zł
Termin realizacji operacji: 30.06.2023

 

Operacja pn. „Ogród fabryczny: strefą kultury, rekreacji i zabawy” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, Priorytet 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, Działanie „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność”

 

 

Image
Image
Image